The Portsmouth NEWS Guide Awards 2015-16
The Guide Awards involved various catagories including music
|
---|
WOW247 2015/6 THE NOMINEES IN FULL date 20th November 2015A. Comedy1. James Alderson2. Adam Broomfield-Strawn 3. Sean Collins 4. Mike Cox 5. Instant Soop 6. Max and Ivan 7. The Raymond and Mr Timpkins Revue 8. Suzi Ruffell 9. Joe Wells 10. Readers’ choice
B. Best DJ1. Soul Divide (Dan Back & Sam Bylett)2. Chris Davies 3.Pete Callard 4. Dan Thompson 5. Will Chump 6. Ethan Owen 7. Monkey Love Stunt Team (Andy Chisham, Lee Fisher, Damon Sirena and Fly Mike) 8. Lindsey SpinZee 9. Darren Crook 10. Readers’ choice
C Best Band1. Battery Hens2. Blackfoot Circle 3. Big Child Man Child 4. Days of the Rabblement 5. Dendera 6. Kassassin Street 7. Kodiak Jack 8. Seething Akira 9. Veludo Planes 10. Readers’ choice D. Best Solo Artist1. Tom Bertram2. Marley Blandford 03. Sophie Darling 4. Paul Dillon 5. Andrew Foster 6. Fugitive Orchestra 7. Sam McCarthy 8. Rex Domino 9. Jerry Williams 10. Readers’ choice
E. Best Event1. America’s Cup World Series2. Emsworth becomes Comic Relief town 3. Festival of Speed, Goodwood 4. Revival, Goodwood 5. Icebreaker 6. Mutiny 7. Portsmouth Summer Show 8. Victorious Festival 9. Wickham Festival 10. Readers’ choice F. Best Exhibition1. Back to the Future – Portsmouth City Museum2. Clockface exhibition - Coastguard Gallery 3. From Landport to Live Aid - Access All Areas 4. In The Frame – Aspex Gallery 5. Quiet Little Voice by My Dog Sighs – Play Dead Studio 6. Stonecarved by Thomas Appleton – Aspex Gallery 7. The Story of Children’s TV – Portsmouth City Museum 8. They That Are Left – Fort Nelson 9. Under Milk Wood – Jack House Gallery 10. Readers’ choice
G. Best Food/Drink Venue1. Artie’s Kitchen, Chichester2. Boswells Café, Havant 3. Wave Maiden, Southsea 4. Southsea Beach Café, Southsea 5. 6 Oz Burger, Southsea 6. Lavender Tea Rooms, Havant 7. Exclusive Cake Shop and Vintage Tea Rooms, Chichester 8. Mammalena, Portsmouth 9. Home, Southsea 10. Readers’ choice H. Best Film1. Selfie, dir Geoff Harmer2. Helen’s Richard, dir Gregory Smith 3. The River, dir James Quinn 4. Ret Con, dir Bensalem Mitchell 5. Silhouette, dir Thomas J Davenport 6. Scissor Happy, dir Chris Jupp 7. Beyond The Glass Ceiling, dir Gavin Damerell 8. Presents, dir Roger Goldsmith and Steve Hammal 9. Gentlemen Like Us, dir Vaughan Douglas Capstick 10. Readers’ choice
I. Best Professional Production
1. Anything Goes – Mayflower Theatre2. Importance of Being Earnest – Mayflower Theatre 3. To Kill A Mockingbird – CFT/Mayflower Theatre (toured to both) 4. A Damsel In Distress – CFT 5. Dickens Abridged – NTR 6. Nursing Lives – The Spring 7. Someone Who’ll Watch Over Me – CFT 8. For Services Rendered – CFT 9. The Glass Menagerie – Nuffield Theatre 10. Readers’ choice J. Best Amateur Production1. Cider with Rosie – Humdrum2. The Ladykillers - CCADS 3. Love and Information – Bench Theatre 4. The Merry Wives of Windsor – Southsea Shakespeare Actors 5. Wife After Death – HIADS 6. Arsenic and Old Lace – Humdrum 7. NSFW – Bench Theatre 8. And Then There Were None – Fareham Musical Society 9. Boston Marriage – Bench Theatre 10. Readers’ choice
K. Best Amateur Musical Production1. Jekyll & Hyde – Fareham Musical Society at Ferneham Hall2. Sunset Boulevard – Portsmouth Players at The Kings Theatre 3. Road Show – CCADS at Station Theatre, Hayling Island 4. Hairspray – Portsmouth Players at The Kings Theatre 5. Sunshine on Leith – South Downe Musical Society at Ferneham Hall 6. Oliver – Fareham Musical Society at Ferneham Hall 7. Legally Blonde – South Downe Musical Society at The Kings Theatre 8. Sweeney Todd – Hayling Musical Society at Hayling Community Centre 9. Bugsy Malone - Stage One Youth Theatre at Ferneham Hall 10. Readers’ choice L. Best Amateur Actor1. Sean Fisher – Cider with Rosie, HumDrum2. Ross Cobbold – Road Show, CCADS and Sweeney Todd, Hayling Musical Society 3. Stuart Frank – Jekyll & Hyde, Fareham Musical Society 4. Jonathan Redwood – And Then There Were None, Fareham Musical Society 5. Nick Scovell – Oliver, Fareham Musical Society 6. Ben Counter – Arsenic and Old Lace, HumDrum 7. Tony Johnson – Wife After Death, HIADS 8. Danny Owen – Sweeney Todd, Hayling Musical Society 9. David Penrose – Love and Information, Bench Theatre 10. Reader’s choice
M. Best Amateur Actress1. Sheila Elsdon –Sunset Boulevard, Portsmouth Players2. Sally Hartley – Breaking The Code, Bench Theatre 3. Lauren Farnhill – The Merry Wives of Windsor, Southsea Shakespeare Actors 4. Rhian Roberts – Sunset Boulevard, Portsmouth Players 5. Alexandra Maclean – And Then There Were None, Fareham Musical Society 6. Jeanette Broad – Cider with Rosie, HumDrum 7. Jessi Wilson – Boston Marriage, Bench Theatre 8. Lucy Barratt – Jekyll & Hyde, Fareham Musical Society 9. Sue Rourke - Sweeney Todd, Hayling Musical Society 10. Readers’ choice N. Best Classical Music Act1. Portsmouth Choral Union2. Portsmouth Anglican Cathedral Choir 3. Portsmouth Grammar School Chamber Choir. 4. Havant Chamber Orchestra 5. Alexander Poulton 6. Conroy Adams-Merrigan 7. Portsmouth Festival Choir 8. Renaissance Choir 9. Portsmouth Baroque Choir 10. Readers’ choice
|
THE WINNERS 2015/16 and runners up
25th January 2016 Kings Theatre, Southsea.
BEST COMEDY
BEST DJ
BEST BAND
BEST SOLO ACT
BEST EVENT
BEST EXHIBITION
BEST FOOD/DRINK
BEST FILM
BEST PROFESSIONAL PRODUCTION
BEST AMATEUR PRODUCTION
BEST AMATEUR MUSICAL
BEST AMATEUR ACTOR
BEST AMATEUR ACTRESS
BEST CLASSICAL
Special Achievement Award |